От хиляди години хората си задават един въпрос: парите носят ли

...
От хиляди години хората си задават един въпрос: парите носят ли
Коментари Харесай

Щастието наистина може да се купи с пари: учен назова цената му

От хиляди години хората си задават един въпрос: парите носят ли щастие ? Идеята, че парите не могат да го купят, е надълбоко вкоренена в обществото, само че нова работа на откривател на щастието слага това под въпрос - създателят твърди, че парите към момента могат да купят благополучие.

Изследователят на щастието Матю Килингсуърт, старши помощник в Wharton School of Business към Университета на Пенсилвания, споделя в новата си работа, че е разкрил, че концепцията, че парите не могат да купят благополучие, е изцяло неправилна. Той откри, че щастието му се усилва непрекъснато, най-малко до приход от стотици хиляди долари годишно. Но какво се случва по-късно? Дали щастието се стабилизира, понижава или продължава да нараства?

Проучването откри, че парите могат да купят благополучие, а животът в беднотия утроява вероятността от развиване на меланхолия и тревога, пише IFLScience. От друга страна, неочакваният шанс доста ще усъвършенства нашето краткосрочно благополучие. От психическа позиция постоянната заплата е джакпот, сподели Килингсуърт, а по-високият годишен приход корелира с цялостното благополучие и благоденствие на човек.

В работата си Килингсуърт съпоставя данни от три групи изследвани, общо 33 000 души:

хора с ниски доходи;
хора със междинен доход;
извънредно богати хора.

Резултатите от разбора демонстрират, че богатите хора са доста по-щастливи спрямо хората, които печелят над 500 000 годишно. Освен това разликата сред богатите хора и участниците със междинни приходи е съвсем три пъти по-голяма от разликата сред хората със междинни приходи и хората с ниски приходи. Между другото, резултатите слагат под подозрение концепцията, че хората със междинни приходи са покрай върха на своята крива пари-щастие.

Изследователят също по този начин отбелязва, че абсолютният размер на разликата в щастието сред най-богатите и най-бедните хора е необикновено огромен. По този метод създателят на проучването заключава, че връзката сред количеството пари и щастието в действителност продължава, без значение какъв брой напредвате нагоре по икономическата стълбица.

Килингсуърт също отбелязва, че връзката сред щастието и благосъстоянието не се лимитира до обстоятелството, че богатите могат да купуват повече материални богатства. Изследователят счита, че това е малко по-дълбоко: в действителност притежаването на благосъстояние е по-скоро обвързвано с възприятието за сигурност, което идва от съществуването на по-голямо количество пари. Всъщност по-голямото възприятие за надзор върху живота може да изясни към 75 % от връзката сред парите и щастието.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР